แต่งงาน ช่วยดูสัดส่วนเพชรให้ทีค่ะ - WeddingSquare
WeddingSquare.com Homepage

สนใจลงโฆษณาตำแหน่งนี้ คลิกที่นี่ดูรายละเอียด
Forum Home Forum Home > กระดาน-ถามตอบ WeddingSquare.com > แหวนหมั้น - แหวนแต่งงาน
  FAQ FAQ  Forum Search   Calendar   Register Register  Login Login

ช่วยดูสัดส่วนเพชรให้ทีค่ะ

Author
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
starymoon View Drop Down

Post Options Post Options   Quote starymoon Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: ช่วยดูสัดส่วนเพชรให้ทีค่ะ
    Posted: 22 Jun 2014 at 23:47
Round Brilliant
Measurements   5.28 - 5.31 x 3.26 mm
Carat Weight      0.56 carat
Color Grade       D
Clarity Grade      VS1
Cut Grade          Excellent

proportions
Depth   61.6 %
Table    57 %
Crown Angle 35.0°
Crown Height 15.0%
Pavilion Angle 40.8°
Pavilion Depth   43.0%
Star Length 45%
Lower Half 80%
Girdle Medium to Slightly Thick, Faceted, 3.5%
Culet None

finish
Polish Excellent
Symmetry Excellent

Fluorescence
Fluorescence None

clarity characteristics

clarity characteristics Crystal, Feather, Pinpoint

Stat length ดูประหลาดจังเลยค่ะ 45 เปอร์เซ็นต์นี้โอเคมั้ยคะ สัดส่วนรวมๆนี้เป็น Class 1A ได้มั้ยค่ะ เค้าคิด 85000บาท พี่ๆว่าสมราคามั้ยคะ
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Permissions View Drop Down

This page was generated in 0.078 seconds.