แต่งงาน รบกวนช่วยดูเพชรเม็ดนี้ว่าสมราคาไหมครับ - WeddingSquare
WeddingSquare.com Homepage

สนใจลงโฆษณาตำแหน่งนี้ คลิกที่นี่ดูรายละเอียด
Forum Home Forum Home > กระดาน-ถามตอบ WeddingSquare.com > แหวนหมั้น - แหวนแต่งงาน
  FAQ FAQ  Forum Search   Calendar   Register Register  Login Login

รบกวนช่วยดูเพชรเม็ดนี้ว่าสมราคาไหมครับ

Author
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Nuttosang View Drop Down

Post Options Post Options   Quote Nuttosang Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: รบกวนช่วยดูเพชรเม็ดนี้ว่าสมราคาไหมครับ
    Posted: 07 May 2013 at 00:06
HRD Certification

Shape: brilliantFluorescence: 
nil
Carat(weight): 
1.20 ctMeasurements: 
6.83 - 6.85 mm x 4.19 mm
Colour Grade: 
rare white (G)Girdle: 
medium 3.5 % faceted
Clarity Grade: 
VVS2Culet: 
pointed
Cut: 
Total Depth: 
61.2 %
Proportions: 
excellentTable Width: 
58 %
Polish: 
excellentCrown Height (β): 
15.0 % (34.9 deg)
Symmetry: 
excellentPavilion Depth (α): 
43.0 % (40.9 deg)

Length Halves Crown: 
50 %

Length Halves Pavilion: 
75 %

Sum α & β: 
75.8 deg

ราคาอยู่ที่ 370,000 บาท ไม่ทราบว่าเหมาะสมหรือไม่ครับ รบกวนผู้รู้ช่วยชี้แนะด้วยครับ
Back to Top
Mr.Diamond View Drop Down
WSQ Sponsor
WSQ Sponsor
diamondgrande

Post Options Post Options   Quote Mr.Diamond Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 09 May 2013 at 15:25
เพชรสวยสัดส่วนดี ราคาผมว่าน่าจะต่อรองได้อีกพอสมควร ซัก 350000 น่าจะได้นะครับ Smile
เว็บไซท์ของผมครับ ร้านเพชร GRANDE ซื้อขายเพชร พลอย
Back to Top
Nuttosang View Drop Down

Post Options Post Options   Quote Nuttosang Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10 May 2013 at 23:57
ขอบพระคุณ Mr.Diamond และ Geleediamond มากครับ ^^
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Permissions View Drop Down

This page was generated in 0.105 seconds.